Tänään TV:ssä kotimainen rikosdraama, jonka pääosaan ohjaaja kiinnitti oman kokemattoman sihteerinsä – ”oikein hyvä filmi”

Rakkaus kahleissa – TV1 perjantaina 21.05. klo 13:15

Vuonna 1955 valmistunut kotimainen draamaelokuva kertoo veljeksistä, jotka ovat sortuneet rikoksien poluille mutta heränneet katumaan tekojaan, sekä heidän tyttöystävistään, joista toinen ajautuu murtojengiin.

Elokuvan lähtökohtana oli helsinkiläinen nuorisorikollisuus. Miespääosissa ovat Åke Lindman ja Pentti Siiimes.

Elokuvan naispääosaan tuottaja T. J. Särkkä kiinnitti oman sihteerinsä Pirjo Vaastin, joka sai taiteilijanimeksi Pirjo Vaasti. Elokuva jäi hänen ainoksi isoksi roolityökseen, muissa elokuvissa hän esiintyi vain avustajan tehtävissä..

”William Markuksen Rakkaus kahleissa ei ole paras suomalainen elokuva, ei edes julkaisuvuotensa paras kotimainen, mutta se on oikein hyvä filmi, jonka tekemiseen on ollut muitakin syitä kuin tilipäivän odottaminen ja baskerin pitäminen pelkästä pitämisen ilosta”, kirjoitti Elokuvauutiset.fi vuonna 2010 julkaisemassaan arviossa.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone