Tänään TV:ssä kotimainen murhaelokuvien klassikko – ”herättää välitöntä kiinnostusta”

Kaasua, komisario Palmu – TV1 maanantaina 21.03. klo 13:

Maanantaina TV1:llä nähtävä Kaasua, komisario Palmu perustuu Waltarin vuonna 1939 ilmestyneeseen romaaniin Kuka murhasi rouva Skrofin?

Kolme Jussi-palkintoa voittaneessa elokuvassa etsivät (Joel Rinne, Matti Ranin ja Leo Jokela) selvittävät rikkaan helsinkiläisen leskirouvan murhaa.

Matti Kassilan 1960-luvun alussa ohjaamat ja Mika Waltarin romaaneihin perustuvat Palmu-elokuvat olivat huippusuosittuja ilmestyessään ja ovat sittemmin saavuttaneet klassikkomaineen. Tänään nähtävä elokuva on Palmu-filmatisoinneista toinen.

Palmu-elokuvista ensimmäinen, Komisario Palmun erehdys (1960) valittiin vuonna 2012 Ylen teettämässä kriitikkoäänetyksessä parhaaksi suomalaiselokuvaksi.

Elokuvat julkaisi aikanaan Fennada-filmi, joka oli Suomessa alansa suurimpia yhtiöitä 1950-1970 -luvuilla. Vuonna 1982 Yleisradio osti Fennada-filmin ja on siitä lähtien esittänyt Fennada-elokuvia kanavillaan.

Kaasua, komisario Palmu sai pääasiassa loistoarvosanat ja sokerina pohjalle kolme Jussi-palkintoa. Monet arvostelijat pitivät leffaa ensimmäistä Palmu-elokuvaa parempana.

Kaasua, komisario Palmu! on sitä Matti Kassilaa, joka herättää välitöntä kiinnostusta ja innostustakin”, kirjoitti Inkeri Lius Suomen Sosialidemokraatti -lehdessä.

Katsasta päivän tv-tarjonta Ohjelmaoppaasta!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone