Tänään TV:ssä: Kotimainen komedia kuvattiin lähes kokonaan parissa hotellihuoneessa – tv-ensi-illalla yli miljoona katsojaa

Maskotti – TV1 maanantaina 7.11. klo 13:15

Vuonna 1943 valmistuneessa komediassa maskottiarpa joutuu vääriin käsiin aiheuttaen taiteilijahotellissa hauskan väärinkäsitysten vyöryn.

Yrjö Nortan ohjaama elokuva perustuu Tatu Pekkarisen viihderomaaniin Hotelli Huminan kantavieraat vuodelta 1942.

Elokuvassa on vain muutamia ulkokuvia, jotka taltioitiin Helsingin keskustassa. Studiona käytettiin yhtiön alkutaipaleella Teknillisen Korkeakoulun Ylioppilaskunnan taloa.

Elokuvan toimintapaikkana on pieni hotelli ja sen pari hotellihuonetta. Se aiheutti närää kriitikoissa ja katsojissa.

”Aiheen näyttämöllistä vaikutusta on ehkä jonkin verran yritetty elokuvassa hälventää, mutta ei lähestulkoonkaan riittämiin. Kokonaisuus vaikuttaa muutenkin hajanaiselta, mutta huoleton pelleilyn halu lieneekin elokuvan ainoa tarkoitus.”

Vuonna 1979 elokuvan tv-ensi iltaa seurasi 1 174 000 katsojaa.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone