Tänään TV:ssä kotimainen kesäelokuva – pääosissa nähdään amatöörejä

Kotimainen kesädraama Kesällä kello 5 nähdään TV1:ssä klo 13.25.

Erkko Kivikosken ohjaama draama kertoo nuoresta parista Juhanista (Martti Koski) ja Riitasta (Tuula Elomaa), jotka lämmin kesä kypsyttää raastavaan eroon. Vuonna 1963 valmistunut Kesällä kello 5 edusti uuden aallon tyylisuuntaa.

Elokuvassa liikutaan Helsingin rannoilla ja kantakaupungissa. Juhanin työmiljöö on trendikäs mainostoimisto, ja hän ajelee modernisti skootterillaan. Pääroolien esittäjät Koski ja Elomaa olivat ensikertalaisia amatöörejä. Miespääosaan alunperin kaavailtu Antti Litja kieltäytyi roolitarjoukssta käynnissä olleen näyttelijälakon vuoksi.

Koski oli mainostoimittaja ja Elomaasta tuli voimistelunopettaja.

Ohjaaja Erkko Kivikoski ja Virke Lehtinen saivat Jussin lupaavimmasta esikoistyöstä ja Juha Gartz palkittiin parhaasta leikkauksesta. Kivikoski palkittiin uransa aikana peräti kuudella Jussilla. ”Kesällä kello 5 on… kokonaisuutena ilahduttavinta ja tietyllä tavalla tärkeintäkin, mitä kotimaisessa elokuvassa on tapahtunut pitkään, pitkään aikaan”. kehaisi Uusi Suomi -lehden Heikki Eteläpää.

”Kesäinen Helsinki-elokuva on Suomen parasta uutta aaltoa: se on kepeä, pakoton ja moderni nuoren suhteen kuvaus”, kuvaili Harto Hänninen elokuvaa Ylen sivuilla.

”Esikoiselokuvaksi se on poikkeuksellisen tyyni ja pakoton, siinä henkivät kaikki nuoruuden kesät ja eurooppalaisen uuden aallon elokuvan kepeys.”

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *