Pikku Ilona ja hänen karitsansa –
Sodan jalkoihin jäänyttä Ilona-tyttöä näytteli Savon satutytöksi kutsuttu Riitta Hämäläinen. Häntä on kutsuttu myös Suomen Shirley Templeksi amerikkalaisen lapsitähti-ikonin mukaan.
Elokuvahistorioitsija Kari Uusitalo kirjoitti suomalaisenelokuvanfestivaali.fi -sivustolla, että Hämäläinen kuoli jossain määrin hämärissä olosuhteissa.Pieni luutatyttö -elokuvan aihe saatiin tiettävästi tositapauksesta Tampereelta: isä lähetti pikkupoikansa myymään luutia.
Juttu jatkuu mainoksen jälkeen…
Pikku Ilona ja hänen karitsansa suunnattiin myös lapsiyleisölle. Ensimmäisessä päätöksessään Valtion elokuvatarkastamo määräsi kuitenkin sen kielletyksi alle 8-vuotiailta. Ikärajaa alennettiin, kun elokuvan alusta poistettiin äidin kuoleman esittävä jakso. Tästä johtuen elokuvassa on pieni hyppy, kun aiemmissa kuvissa nähtiin äidin juoksevan pihaan ja räjähdyksen.
”Pikkuinen Riitta Hämäläinen tulee epäilemättä saamaan liikkeelle ainakin oman ikäpolvensa eikä hän ’näyttelijänä’ tuota pettymystä aikuisellekaan katsojalle. Hän on reipas ja pirteä, luonnollinen lapsi, mieluisa katsella”, kirjoitti Kalevan kriitikko aikalaiskritiikissään.




