Docventures: Lost Boys (K16) – TV2 tiistaina 16.03. klo 21:15
Kohuttu dokumentti Lost Boys nähdään Docventures-illassa. Elokuva on katsottavissa myös Yle Areenassa.
Lost Boys on jatkoa vuonna 2010 ensi-iltansa saaneelle Joonas Neuvosen dokumentille Reindeerspotting – Pako joulumaasta. Seksin, huumeiden ja kuoleman täyteinen Lost Boys sai myös ikärajaksi 18 vuotta, mutta Yle esittää tänään televisiointia varten leikatun version, jonka ikäraja on 16 vuotta.
Ohjelma saattaa järkyttää herkimpiä katsojia, Yle Areenassa muistutetaan.
Ylen esittämän elokuvan pituudeksi ilmoitetaan 92 minuuttia, kun Elisa Viihteessä elokuvasta on tarjolla 98 minuutin mittainen K-!8 -versio.
Kolmen suomalaismiehen tiet erkanevat Kambodzan kaduilla. Heistä Jani tunnetaan Reindeerspotting -dokumenttielokuvan päähenkilönä, myöhemmin hänet löydetään kuolleena. Elokuvan ohjaaja Joonas Neuvonen palaa selvittämään mitä Janille tapahtui.
Lost Boys saapui teattereihin viime kesänä. Koronasta huolimatta elokuva sai teattereissa yli 53 000 katsojaa, jolla se nousi kautta aikojen neljänneksi katsotuimmaksi dokumentti- ja K18-elokuvaksi.
Mesta.netin arvostelijan J.K Silvennoisen mukaan Lost Boys ei ole tutkivaa journalismia tai yhteiskunnallinen kommentaari, pikemminkin paljastava ja paljas matkapäiväkirja.
Elokuvassa vuorottelee kolme aikatasoa, joista yksi kuvaa Neuvosen huumerikoksiin liittyvää tutkintavankeutta Suomessa. Toisessa hän sekoilee kahden ystävänsä kanssa Thaimaassa ja Kambodžassa. Auringoton aurinkoloma koostuu päihteistä ja maksullisista naisista, joiden avulla erityisesti Raappana sukeltaa yhä syvemmälle itsepetokseen, jossa fantasia korvaa pikkuhiljaa todellisuuden. Kolmikosta Neuvonen palaa ainoana Suomeen, jonne hän saa tiedon, että toinen hänen ystävistään on kuollut ja toinen kadonnut.




