Tänään TV:ssä kehuttu erämaadraama – ”Luonnonvalossa tallennettu elokuva on visuaalisesti vuosikymmenen kauneimpia”

The Revenant (K16) – Sub tiistaina 1.06. klo 21:00

Vuonna 2016 valmistuneessa The Revenant -elokuvassa Leonardo DiCaprio esittää emokarhun haavoittamaa turkismetsästäjää Hugh Glassia, jonka oma retkikunta hylkää erämaahan. Hän yrittää selviytyä hengissä valtavista haasteista.

The Revenant oli vuoden 2016 kymmeneksi katsotuin elokuva Suomessa 208 604 katsojallaan.

135 miljoonaa dollaria maksanut elokuva oli myös tuottoista myös maailmanlaajuisesti: lipputuloja kertyi 533 miljoonaa dollaria.

Menestystä tuli myös kriitikkorintamalta. Arvioita keräävän Rotten Tomatoes -elokuvasivuston kävijöistä lähes 80 prosenttia suosittelee elokuvaa.

Mesta.netin kriitikon J.K Silvennoisen mielestä The Revenant on puhdas kuvallinen kokemus.

”Jo yhdellä otoksella purkitetulta vaikuttava avaus, jossa intiaanit teurastavat metsästysretkikunnan, on puhdasta kuvan juhlaa. Luonnonvalossa tallennettu elokuva on visuaalisesti vuosikymmenen kauneimpia, ja erämaan samaan aikaan vihamielisenä ja ylevänä esittävä maailma tuo mieleen Terrence Malickin pyhyyttä kohti kurottavat luontonäkymät. Se ei ole sattumaa, sillä kuvauksesta on vastannut Malickin luottomies Emmanuel Lubezki”, hän totesi arviossaan.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone