Tänään TV:ssä erikoinen murhakomedia, joka lukeutui Alfred Hitchcockin omiin suosikkielokuviin

Mutta… kuka murhasi Harryn? (K12) – Yle Teema torstaina 13.10. klo 23:35

Alfred Hitchcockin vuonna 1955 valmistuneen komedian keskiössä on kauniin syysmaiseman keskeltä löytyvästä ruumiista, jota mahdolliset murhaajat riepottelevat sinne tänne.

Elokuva perustuu englantilaiseen romaaniin, joka on siirretty Vermontin maaseudulle hieman omituiseen pikkukylään. Legendaarinen Shirley MacLaine näyttelee ensimmäisen elokuvaroolinsa kuolleen miehen ex-vaimona. Hän oli elokuvan aikaan 19-vuotias.

Hitchcockin epäkunnioittava, salavihkainen huumorintaju ei koskaan tullut yhtä rennosti tai vahvasti esille. Elokuva kuului ohjaajan omiin suosikkeihin mutta se on erikoisuudessaan jäänyt välityön asemaan, Ylen sivuilla kerrotaan.

The New York Timesin kriitikot äänestivät elokuvan yhdeksi kaikkien aikojen tuhannesta parhaasta elokuvasta.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone