Tänään TV:ssä elokuva surutyöstä – omaperäiset hautajaiset ajavat vieraat hulluuden partaalle

Elämää kuoleman jälkeen – Yle Teema sunnuntaina 5.09. klo 21:30

Yle Teema esittää sunnuntaina Klaus Härön draamakomedian Nissestä, jonka jääräpäinen tapa hoitaa vaimonsa hautajaiset onnistuu ajamaan muut surijat hulluuden partaalle

Diktaattorimaisesti hautajaisjärjestelyihin suhtautuva leski Nisse (Peik Stenberg) pitää omaa tapaansa surra ainoana oikeana ja haluaa hoitaa ikävät velvollisuudet pois alta ilman turhaa hössötystä – ja ennen kaikkea perheen ulkopuolisia vieraita. Ystävät ja sukulaiset häiritsevät kuitenkin Nissen suunnitelmia järjestää pienimutoiset maahanpanijaiset.

Mesta.netin kriitikko J.K. Silvennoinen kirjoitti, että Elämää kuoleman jälkeen sisältää Härön aiempaan tuotantoonsa verrattuna enemmän humoristista ainesta vaikka ei komediaksi käännykään. Samalla Härö on siirtynyt niin kerronnan kuin tarinan suhteen entistä pienimuotoisempaan elokuvaan.

”Ajallisesti pariin päivään rajattu hautajaisjärjestelyiden kuvaus on visuaalisesti pelkistetty. Sisäkuvat ovat ahtaita, hämäriä ja tunnelmaltaan tunkkaisia, mutta ulkokuvissa keväinen valo ja talven taittuminen muistuttavat elämän jatkumisesta”, kriitikko totesi.

Maaliskuussa 2020 ensi-iltansa saanut elokuva sai 27 263 katsojaa teattereissa. Elämää kuoleman jälkeen oli vuoden 30. katsotuin elokuva Suomessa.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone