TV1 esittää maanantaina 2.4. klo 20.50 Arto Koskisen ohjaaman Nokia Mobile -dokumentin.
Dokumentti kertoo Nokian ainutlaatuisista matkapuhelin-innovaatioista, joista tuli osa kansallista identiteettiämme ja jokaisen suomalaisen menestystarinaa. Mobira Talkmanin ja – Citymanin jälkeen tulleet ”banaanit” ja 3110:t” valloittivat maailman kännykkämarkkinat.
Nokiasta tuli suurin.
Menestyksen myötä myös yhtiön ego alkoi paisua. Kun Nokia vaati jotain, oli pieni pohjoinen valtio heti rähmällään sen edessä. Ikävintä oli, että luovuus ja ilo katosivat, ja alunperin laadukkaat puhelimet alkoivat huonontua.
Dokumentti kertoo suomalaisen mobiilibisneksen nopeasta tuhosta. Tammikuussa 2007 Apple julkaisi kosketusnäytöllisen uutuuspuhelimensa ja Nokian suuruudenpäivät oli taputeltu.
Nokia Mobile sai ensi-iltansa 29.9. 2017. Vastaanotto oli hyvä erityisesti niillä paikkakunnilla, joilla Nokia on ollut suuri työnantaja. Elokuva oli osa Suomen itsenäisyyden juhlavuoden ohjelmistoa.





Taikapuhelin tuli maailmaan?
RIP ne, jotka Nokian potkut ajoivat itsemurhaan.
Ja Nokian romahdus vei kirjaimellisesti ihmishenkiä
Ahneet johtajat rahastivat ja unohtivat työntekijät , työilmapiirin ja firman……..oma rahapussi tärkein……..surullinen tarina jonka johtajat pääsivät vielä karkuun hyville suojatyöpaikolle
Nää on näitä! 90-luvun pankkikriisistä ei opittu yhtään mitään.
Nokia oli hieno brändi; me suomalaiset takkutukat saatiin uskottavuutta ja nimeä maailmalla. Kunnes johdon loputon ahneus kostautui, se näkyi innovatiivisuuden ja rohkeiden ideoiden häviämisenä ja johti lopulta irtisanomisiin ja Microsoftin kuoleman suudelmaan!
Se oli järkyttävää katseltavaa!
Aika monet työntekijät ajettiin perheineen nurkkaan… jotkut osasivat hypätä pois hukkuvasta laivasta.
Ja vastuuseen ei laitettu ketään! Hyvävelikerho huolehti helvetin hyvin jäsenistöstään.
Niinkuin aina!
Häpeällistä!
Nokian tarina on selvä esimerkki siitä, että kuinka tällä hetkellä edelleen käytössä olevat ”oikeat” talousmittarit johtavat tyhmin päätöksiin. Käyttöpääoman hallinnan nimissä riskit siirrettiin alihankkijoille, joita ”kyykytettiin” ylipitkillä maksuajoilla, kuviteltiin että oltiin ylivertaisia jne. Nokian toimintatavat olivat suurin syy esim. siihen, että maksuliikennekulttuuri Suomessa rapautui. Toivottavasti nykyisten suuryritysten johto ja talousjohtaja ovat viisaampia ja ko. surkeasta esimerkistä ja ”vääristä” talousmittareista on otettu opiksi. Nokian kasvu sellaiseksi kuin se oli, oli Suomen kansantalouden kannalta katastrofi, talous yksipuolistui ja kaikki me kumarsimme yhteen suuntaan. Toivottavasti Suomeen ei synny enää yhtään Nokiaa ja puheet edes sellaisen haaveilemista pitää lopettaa. Suomen kansantalous ei kestä toista tällaista tarinaa, vaan monipuolisia yritystoimintaa. Voisi jopa todeta, että Ruotsin onni oli sekin, ettei Eriksson aikanaan onnistunut puhelinliiketoiminnassaan. Siis haihattelu uudesta Nokiasta on lopetettava.