Sub esittää illalla Oscar-palkitun, samannimiseen klassikkoromaaniin perustuvan huikean seikkailuelokuvan, joka kertoo mohikaanien kasvattamasta valkoisesta Haukansilmästä.
Elokuvassa eletään vuotta 1757 ja käynnisssä on suuri ”ranskalais- ja intiaanisota”. Daniel Day-Lewisin esittämä intiaani rakastuu brittiläiseen Coraan, mutta suhde uhkaa jäädä siirtomaataisteluiden jalkoihin.
Viimeinen mohikaani sisältää runsaasti väkivaltaa ja viihteellistä toimintaa. Elokuva tehtiin mahdollsimman realistiseksi. Siinä puhutaan intiaanikieliä ja sen lavasteet ja kanootit tehtiin perinteisillä työmenetelmillä käsityönä.
Viimeisen mohikaanin ilmiasu pyrki realistisuuteen – kanootteja myöten lavasteet rakennettiin perinteisin työmenetelmin, joten etnografiset yksityiskohdat lienevät paremmin kohdallaan kuin tämän kaltaisissa historiallisissa spektaakkeleissa yleensä, kerrotaan KAVIn sivuilla.
Elokuva tehtiin 40 miljoonan dollarin budjetilla ja se tuotti 75 miljoonaa Yhdysvalloissa.
Elokuva perustuu James Fenimore Cooperin teokseen, joka julkaistiin ensimmäisen kerran vuonna 1826. Sub esitti elokuvan edellisen kerran viime joulukuussa.






