Suomessa kuvattua jännäriä tähditti maineikas Hollywood-näyttelijä – tuloksena saunaa, maisemia ja ennätysmäärä jännitystä

Yle Teema esittää tiistai-iltana suomalais-amerikkalaisen Juokse kuin varas -agenttielokuva. Kotimaisiin maisemiin sijoittuvan elokuvan tähtinä Pirkko Mannola ja amerikkalaisnäyttelijä Richard Long.

Åke Lindmanin ja Palmer Thompsonin ohjaama elokuva sai ensi-illan vuonna 1964. Hän löysi yhteistyökumppanikseen tv-sarjoja käsikirjoittaneen Palmer Thompsonin. Pääosaan löydettiin Richard Long, joka tunnettiin televisiosarjojen Big Walley, Yksityisetsivät ja Bourboun Street Beat vakinäyttelijänä.

Elokuvakatsojille hän oli tuttu Orson Wellesin leffasta Muukalainen katosi sekä Richard Siodmakin elokuvasta Pimeä peili.

Sen aikaisiin suomalalaiselokuviin verrattuna Juokse kuin varas sisältää runsaasti toimintaa. Mukana on myös kotimaista sauna- ja maisemakuvastoa.

Elokuva sai Suomessa 80 000 katsojaa. Se sai Yhdysvaltain ensi-iltansa vuonna 1966, mutta menestys jäi laihaksi. Elokuvaa kuvattiin mm. Helsingissä, Hämeenlinnassa ja Valkeakoskella.

Long oli kuvausten aikaan 36-vuotias Hollywood-näyttelijä. Hän menehtyi sydänkohtauseen vuonna 1974 ollessaan 47-vuotias. Traagista kyllä hänen poikansa menehtyi samankaltaisiin sydänvaivoihin vuonna 2008 vain 50 vuoden ikäisenä.

Juokse kuin varas – Yle Teema & Areena 21.01. 2025. Klo 22:05

LÄhde: Yle, IMDb

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone