Elisa Viihteen alkuperäissarja Parantaja kuvattiin Suomenlinnan upeassa saarimiljöössä. Psykologisen jännärin kuvaaminen Unescon maailmanperintökohteessa oli näyttelijöille ja ohjaajalle merkittävä kokemus.
Kuusiosainen Parantaja-draamasarja saa ensi-illan Ruudussa 3.6.
Psykologisessa jännärissä Suomenlinnan merellinen keidas muuttuu jännitysnäytelmän tantereeksi. Potilaan kuolemaan johtaneen hoitovirheen traumatisoima kirurgi Emma (Lotta Kaihua) muuttaa perheineen Suomenlinnaan. Saarella hän tapaa hyvinvointivalmentaja Roosan (Mimosa Willamo), joka haluaa auttaa häntä vaihtoehtoisilla hoitomuodoilla. Iiro Valkama (Lauri Tilkanen), joka on menettänyt puolisonsa ja syntymättömän lapsensa Emman virheen takia, saapuu saarelle selvittämään välinsä Emman kanssa traagisin seurauksin.
Pysäyttävän roolisuorituksen tekevä Lauri Tilkanen pitää Parantajaa erittäin onnistuneena.
”Suomessa tehdään harvoin vastaavia psykologisen genren sarjoja. Iiron rooli oli antoisa ja vaati paljon tekemistä. Hahmollani ei ole sarjassa montakaan iloista hetkeä. Sarjan juoni on monitasoinen ja katsojan on vaikea tietää kuka on pahis. Sarja tehtiin hyvällä tiimillä ja käsikirjoituksella, mikä oli merkityksellistä”, Lauri Tilkanen kuvailee.
Helsingin edustalla sijaitsevaa Suomenlinnaa ei ole aiemmin nähty draamasarjan keskiössä. Parantajassa saarella on merkittävä rooli; se on kuin yksi päähenkilöistä.
”Suomenlinna on upea lokaatio. Sen kesäinen kauneus hivelee silmää, mutta se tarjoaa myös suljetun paikan klaustrofobiset puitteet trillerin jännitykselle. On ollut hienoa seurata, miten ohjaaja Marja Pyykkö ja upeat näyttelijät puhalsivat saaren auringossa ja merituulessa tarinaan hengen”, kehuu sarjan pääkäsikirjoittaja Laura Suhonen.
Suomenlinna oli ohjaaja Marja Pyykölle tuttuakin tutumpi paikka jo entuudestaan.
”Oma isäni työskenteli Suomenlinnassa kymmenen vuotta, joten vietin siellä lapsena todella paljon aikaa. Minusta tuntuu, että tunnen saarta aika perusteellisesti. Saarta ympäröivällä merellä on merkittävä visuaalinen rooli sarjassa. Meri on samalla sekä armollinen että pelottava. Riippuen siitä, millaisella tuulella se sattuu olemaan”, Pyykkö toteaa.

Parantajan tuotannossa työskenteli kokonaisuudessaan 147 työntekijää ja 164 avustajaa.
Suomenlinna lukeutuu Unescon maailmanperintökohteisiin, joten kuvauksissa kiinnitettiin erityistä huomiota alueen luonnon ja rakennusten suojelemiseen. Työryhmää ohjeistettiin kulkurajoituksista: tietyille viheralueille ei saanut kävellä eikä monilla alueilla kuvata.
“Suomenlinna on ihan mieletön paikka. Tuomo Virtasen kuvaus on todella onnistunut, joten saarimaisema pääsee todella oikeuksiinsa sarjassa. Kuvasimme pääosin luonnonvalossa ja kauniina hellepäivinä. Värit ovat mahdollisimman aitoja sarjassa”, Lotta Kaihua toteaa.
Saaren isännöitsijän ja yksihuoltajaisän Eelis Riikosen (Petteri Summanen) poikaa Jania näyttelee Milo Snellman. Hänelle tuttu linnoitussaari avautui uudella tavalla, kun sitä pääsi katsomaan kuvausten vinkkelistä.
”Kuvaustyöryhmä teki kaiken varovaisesti ja huolehti siitä, että kaikki jäi samaan kuntoon kuin tullessa. Paikkaa ja ympäröivää luontoa kunnioitettiin erityisesti”, Snellman sanoo.


Elokuvatuotannoissa vastuullisuuskysymykset ovat kasvaneet merkittäväksi tekijäksi viime vuosina. Niihin liittyy monia eri näkökohtia, kuten sosiaalinen vastuu, ympäristövastuu ja taloudellinen vastuu.
Parantajan tuotantoyhtiö Fire Monkey käytti Albert-työkalua veden- ja energiankulutuksen, logistiikan päästöjen, materiaalihankintojen ja jätehuollon seurantaan sekä ympäristövaikutusten vähentämissuunnitelmien laatimiseen.
”Haluamme kehittää tuotantojen kestävyyttä pitkäjänteisesti, ja siksi seuraamme niiden ympäristövaikutuksia systemaattisesti. Parantaja on erinomainen esimerkki tuotannosta, jossa kaikki tarvittava oli lähellä. Matkustamista ei juuri tarvittu, kertoo Elisan sisältöjohtaja Ani Korpela.
Parantaja kuvattin heinä-elokuussa, keskellä vilkkainta turistikautta, jolloin Suomenlinnassa käy päivittäin tuhansia ihmisiä. Kuvausryhmän piti pysytellä poissa tietyilta reiteiltä ja alueilta, missä on paljon turisteja. Ikään kuin vaivanpalkaksi saaren luonto tarjosi positiivisia yllätyksiä.
”Joinakin hetkinä, kun kuvasimme joogaporukan rantakohtauksia, luonto eli ja tarjosi meille aina jonkin sopivan asian, milloin pilven tai tuulenvireen”, Marja Pyykkö muistelee.
Merivesi on tärkeä elementti sarjassa. Lotta Kaihuan roolihahmo Emma harrastaa avovesiuintia. Rooliaan varten Kaihua kävi avovesiuintikurssin Helsingin Hietaniemessä.
”Avovedessä uiminen oli ihanaa, mutta suunnistaminen haastavaa. Kuvauspaikkamme oli Suomenlinnan edustalla alueella, jossa on voimakas virtaus ja lähellä laivareittiä. Se oli jännittävää. Vierelläni kulki kuvauslautta, jossa oli pintapelastaja vahtimassa kaiken varalta. On parasta, jos näyttelijänä pääsee kokeilemaan jotain uutta, mitä ei ehkä muuten tulisi kokeiltua.”
Kaihua pitää draamasarjan pääroolia uransa yhtenä kohokohtana. Hän pitää suurena rikkautena sitä, että saa näytellä sekä draamaa että komediaa. Parantajasta jäi myös hienoja luontokokemuksia.
”Viimeisinä kuvauspäivinä Suomenlinnan muureilla kävellessäni ja purjelaivoja katsellessani tunsin olevani Kroatiassa. Välillä mietin, mitä Helsinki voi turisteille tarjota verrattuna Euroopan metropoleihin. Nyt ajattelen, että ainakin erityisen Suomenlinnan.”
Parantaja alkaa Ruudussa 3. kesäkuuta, jolloin Ruutu+-tilaajat pääsevät katsomaan kaksi ensimmäistä jaksoa. Sarja tulee katsottavaksi myöhemmin Elisa Viihde -tilauksella.
Teksti: Jouni Hirn. Kuvat: Markus Kontiainen




