Suomalaiset ideoivat Disneylle uuden sarjan

Viihdejätti Disney on juuri julkistanut Annecyn animaatio -festivaalilla Ranskassa tekevänsä uuden 101 dalmatialaista -TV-sarjan, joka perustuu suomalaisten Anttu Harlinin ja Joonas Utin heille ideoimaan konseptiin.

Harlinin ja Utin Gigglebug Entertainment on tunnettu Kikattava Kakkiainen –tv-sarjasta. Yhteistyötä valotetaa tiedotteessa seuraavasti:

Disney näki Kikattavan Kakkiaisen ensi kertaa vuonna 2013 ja kiinnitti huomionsa Gigglebug Entertainmentiin Pictoplasma konferenssissa Berliinissä ja Cartoon Forumissa Ranskassa. Harlinin Kakkiais-pitchaus sai heidät kiinnostumaan ja he pyysivät 2015 Harlinin ja Utin ideoimaan heille uutta näkökulmaa ja otetta Disney-klassikkoon.

Uusi 101 Dalmatian Street -sarja on saanut inspiraationsa Dodie Smithin romaanista (1956) ja Walt Disneyn elokuvasta 101 dalmatialaista (1961). Sarja perustuu Gigglebug Entertainmentin Anttu Harlinin ja Joonas Utin ideaan ja sen on kehitellyt Disneyn animaatiotiimi Lontoossa.

Lähde: Manna PR tiedote.

Kuva: Copyright The Walt Disney Company 2017

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone