Syntipukki – TV1 maanantaina 5.08. klo 13:50
Vuonna 1935 valmistunut kotimainen komedia perustuu Agapetuksen näytelmään ja kertoo miehestä, joka saa pestin tavaratalon päätoimisena syntipukkina.
Erkki Karun ohjaama Syntipukki kuvattiin kuudessa viikossa alkuvuodesta 1935 Helsingissä. Kuvauspaikkana oli tavaratalo Stockmann ja sen ympäristö. Myös studio-osuudet kuvattiin Stockmannilla, joka rahoitti elokuvaa avokätisesti.
Vuoden 1934 Miss Eurooppa Ester Toivonen (1914 – 1979) teki elokuvassa ensimmäinen pääroolinsa.Toivonen ei edes haaveillut näyttelemisestä, mutta ohjaaja Karu luotti hänen valovoimaansa.
Hän esittää elokuvassa rohdososaston myyjää Irja Saloa (Ester Toivonen) ja hurvittelee kaupparatsuksi luulemansa tavaratalon johtajan (Jaakko Korhonen) kanssa.
Toivonen teki kotimaisen elokuvan kultakaudella 1930-luvulla useita päärooleja komediaelokuvissa. Myös isot elokuvayhtiöt Yhdysvalloissa ja Saksassa kiinnostuivat hänestä, mutta kauneuskuningatar kuitenkin torjui filmituottajien kosiskeluyritykset. Kaikkiaan hän näytteli neljässätoista elokuvassa. Hän kuoli keuhkosyöpään 65-vuotiaana.
Aikalaiskritiikeissä Syntipukki-elokuva tuomittiin hidastempoiseksi ja kömpelösti toteutetuksi. Yleisö kuitenkin tykkäsi ja Syntipukki oli ilmestymisvuotensa katsotuimpia elokuvia.
Matti Kassila ohjasi samasta näytelmästä Syntipukki-elokuvan vuonna 1957.




