Suomalainen AC/DC-tribuuttibändi 20-vuotisjuhlakeikalla – "Tällaista on oikea rock`n`roll!"

Jyväskyläläinen AC/DC-tribuuttibändi Dirty Deeds Indeed täytti tänä vuonna pyöreät 20 vuotta. Sen kunniaksi yhtye on julkaissut Tanssisali Lutakossa soitetun juhlakeikkansa kokonaisuudessaan Youtubessa. (ks. jutun alla)

20. helmikuuta järjestetyssä konsertissa kunnioitettiin myös 35 vuotta sitten kuolluttaa AC/DC:n alkuperäissolisti Bon Scottia. Scott kuoli 33-vuotiaana Lontoossa 19.2.1980.

- Paras. Keikka. Ikinä. Näin huokasimme Tanssisali Lutakon saunan lauteilla välittömästi keikan jälkeen. Vedosta tehtyä taltiointia katsoessa tuntui siltä, että olisi jotenkin haaskausta säilyttää tätä kuudella kameralla kuvattua videota vain jäsenistön blu-ray-hyllyssä. Joten päätimme julkaista koko 110-minuuttisen vetäisyn sellaisenaan Youtubessa. Mitään ei ole korjailtu eikä sensuroitu. Tällaista on oikea rocknroll! Ja tätä on digitaalinen nykyaika! Tämä on myös kiitoksemme hienosti kanssamme myötäeläneelle yleisölle, yhtyeen jäsenistö kommentoi.

Dirty Deeds Indeedin seuraavat juhlavuoden esiintymiset ovat 15.5. Kajaanin Rock House Kulmassa ja 16.5. Iisalmen Gracevillessä.

[youtube id=”GK8EcE-CiPo” width=”600″ height=”350″]

Kuva: Hanna-Kaisa Hämäläinen

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone