Elokuvauutiset.fi-sivuston mukaan Netflixin alkuperäistuotantoon kuuluvan Paul Greengrassin 22 July -elokuvan näytöksiin saapui yhteensä 61 maksavaa katsojaa.
Elokuva nähtiin Suomen valkokankailla lokakuun 8. päivänä, kun Finnkino esitti sitä muutamissa teattereissa yhden päivän ajan. Erikoisesitykset järjestettiin Helsingissä, Lappeenrannassa, Oulussa, Tampereella ja Turussa.
Elokuva saapui Netflixiin kaksi päivää myöhemmin. Greengrassin 22 July on helppo sekoittaa Eric Poppen ohjaamaan U July 22 -elokuvaan, joka kertoo myös Norjan vuoden 2011 terrori-iskusta, jossa kuoli 77 ihmistä.
”Meillä ei ollut suuria odotuksia, sillä elokuva oli esityksessä yksittäisenä arkipäivänä ja yksittäisenä event cinema -näytöksenä täydentämässä arkiohjelmistoa, Finnkinon kaupallinen johtaja Kalle Peltola sanoo Elokuvauutiset.fi-sivustolle.
Peltolan mukaan yhteistyö Netflixin kanssa ei näillä näkymin jatku lähiaikoina. Vastaavia erikoisnäytöksiä ei ole luvassa.





mitäs mässäilette lapsikuolemilla… saitte mitä ansaitsitte…
Jos tarkkoja ollaan niin Paul Greengrassin elokuva on ainoastaan Netflixissä. Finnkinola pyörivä leffa on toki samasta aiheesta, mutta ohjaaja on Erik Poppe ja se on eri elokuva. Tarkkuutta.
Niinkuin artikkelissa sanotaan, Paul Greengrassin 22 July -elokuvaa näytettii Finnkinoissa muutaman päivän. Artikkelissa kerrotaan, että sen helposti sekoittaa sanomaasi elokuvaan, mutta Greengrassin elokuvaa kyllä näytettiin Finnkinoissa. Joten tarkkuuttaa itsellesi sanoisin!
Ihan oikeinhan tuo artikkeli asian mainitsee.