Britannian X Factorissa parhaillaan kisaava Saara Aalto ja vuoden 2014 tangokuningas Teemu Roivainen ovat lähdössä tänäkin vuonna suositulle Jouluenkelit-konserttikiertueelle.
Aallon osallistuminen riippuu kunkin viikon kisamenestyksestä Britannian X Factorissa. Saaraa tuuraavat tarvittaessa hänen sisarensa Suvi Aalto ja Camilla Bäckman. Tällä haavaa he esiintyvät Seinäjoella perjantaina 25.11., Mikkelissä sunnuntaina 27.11. ja Lahdessa maanantaina 28.11. Seuraavien konserttien tilanteesta tiedotetaan erikseen.
Teemu Roivainen toivoo Saaralle menestystä ja jatkoa kisassa.
”Jos hän ei pääse konsertoimaan kanssamme, meillä on loistavat tuuraajat; Suvi Aalto sekä kansainvälisen tason laulaja Camilla Bäckman, joka lähteekin pian Cirque du Soleilin kiertueelle”, Roivainen sanoo konserttitiedotteessa.
Kiertue:
Pe 25.11. Seinäjoki / Lakeuden Risti
Su 27.11. Mikkeli / Mikkelin Tuomiokirkko
Ma 28.11. Lahti / Ristinkirkko
Ke 30.11. Iisalmi / Kustaa Aadolfin kirkko
To 1.12. Oulu / Oulun Tuomiokirkko
Pe 2.12. Kemi / Kemin kirkko
To 8.12. Turku / Martinkirkko
Pe 9.12. Hyvinkää / Hyvinkään kirkko
La 17.12. Orimattila / Orimattilan kirkko
Ma 19.12. Kangasala / Kangasalan kirkko
Ti 20.12. Kuopio / Kuopion Tuomiokirkko
Ke 21.12. Joensuu / Evankelisluterilainen kirkko
To 22.12. Savonlinna / Savonlinnan Tuomiokirkko




