Ruotsalainen pop-duo Roxette esiintyi viimeksi vuonna 2016. Konsertin uskottiin jäävän viimeiseksi, sillä laulaja Marie Fredrikssonin kuoli syöpään joulukuussa 2019.
Tuoreiden sometietojen mukaan duon keulahahmo, lauluntekijä ja perustaja Per Gessle on koonnut yhtyeen uudelleen ja on valmis lähtemään tien päälle vuonna 2025.
Roxette Tourbook -Facebook-fanisivuston mukaan Roxette aloittaa paluukiertueensa Etelä-Afrikasta helmikuussa 2025. Maaliskuussa yhtye tekee kahdeksan konserttia Australiassa. Keikkalippujen myynti alkaa ensi viikolla Live Nationin sivuilla.
Uudeksi laulajaksi on kiinnitetty ruotsalainen poptähti Lena Philipsson (kuvassa). 58-vuotias Philipsson edusti Ruotsia Eurovision laulukilpailussa 2004 kappaleella It Hurts. Kappale sijoittui viidenneksi. Hän on levyttänyt urallaan useita hittejä.
”Olen sekä innoissani että jännittynyt aloittaessani tämän kiertueen. Odotan todella innolla työskentelyä Perin kanssa – hän on ilmiömäinen lauluntekijä ja loputon musiikillinen voimavara”, Lena toteaa.
Vuonna 1986 perustettu Roxette on myynyt uransa aikana noin 75 miljoonaa levyä. Kiertueella on luvassa Roxette-hittejä eri vuosikymmeniltä.
Kirjoitin Lenan ensimmäisen ison hitin vuonna 1986. Hän on yksi kirkkaimmista laulajatähdistä, jonka Ruotsi on koskaan saanut. Olen äärimmäisen ylpeä, että hän haluaa liittyä kanssani vaellukselleni pitääkseen Roxette-perinnön elossa”, Per Gessle sanoo kiertuetiedotteessa.
Kuva: Live Nation




