Risto Räppääjä tulee taas! – uuden elokuvan traileri julkaistu

Uuden Risto Räppääjä ja kaksoisolento -elokuvan ohjaa musikaaleissa menestystä niittänyt Samuel Harjanne. Ensi-iltaan elokuva tulee 12. helmikuuta 2025.

Elokuva perustuu Sinikka ja Tiina Nopolan samannimiseen lastenkirjaan. Elokuvan päärooleissa nähdään Risto Räppääjänä Aleksi Johansson ja Nelli Nuudelipäänä Alma Järvensivu.

Muissa päärooleissa, rakastettuina Lennart Lindberginä ja Pakastaja-Elvinä nähdään edelleen koko perheen ikisuosikit Ylermi Rajamaa ja Jenni Kokander. Rauha Räppääjän roolin näyttelee Iina Kuustonen ja uudessa Mirabellan roolissa nähdään Oona Airola.

Sinikka ja Tiina Nopolan luomista hahmoista tehdyt Risto Räppääjä -elokuvat ovat olleet elokuvateatterimenestyksiä ja saaneet kaikkiaan yli 2 400 000 katsojaa.

Elokuvan tuottaa Rimbo Salomaa, jolle tämä on jo seitsemäs Risto Räppääjä. Hän kertoo siitä seuraavasti:

“Meillä on tässä uudessa Risto Räppääjä -elokuvassa ollut huipputiimi toteuttamassa Nopoloiden luomaa maailmaa. Ohjaajana on monilla musikaaleilla teatterissa hurmannut Samuel Harjanne, säveltäjänä Olympiastadionia täyttävä Kerkko Koskinen, Suomen ehdottomat huiput aikuisnäyttelijöiden rooleissa sekä mm. School of Rockissa säkenöivä Alma Järvensivu Nellinä sekä Pienessä Merenneidossa hurmannut Aleksi Johansson kaksoisroolissa Ristona ja Fransina”, Salomaa kertoo.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone