Yhdysvaltalainen rap-muusikko ja levypomo Joseph Robinson Jr. kuoli viime lauantaina kotonaan New Jerseyssa, Billboard kertoo. Hän menehtyi syöpäsairauteen.
53-vuotias Robinson joutui viime toukokuussa sairaalahoitoon. Hän eli viimeiset hetkensä saattohoidossa kotonaan.
Robinson tuli tutuksi rap-yhtye Sugahill Gangin jäsenenä ja levyyhtiö Sugarhill Recordsin johtajana. Ryhmä tuli tunnetuksi vuoden 1979 hittinsä Rapper’s Delight myötä. Robinson liittyi kokoonpanoon vuonna 1985.
Joseph on levy-yhtiön Sugarhill Recordsin perustajien Sylvia ja Joe Robinsonin poika. Sylvia Robinsonia pidetään nyky-hiphopin äitinä, koska hän kaupallisti rapin.
Joseph Robinson oli perustamassa kustannusyhtiö Sugarhill Music Publishing Estatea. Hän hoiti vuosien varrella useiden tähtien, kuten Justin Tumberlaken, Jay-Z:n ja Kanye Westin tekijänoikeusasioita.
[youtube id=”cELt9nCWY_0″ width=”600″ height=”350″]




