Rakastettu esikoiskirjailija Björn Lindeblad on kuollut – valitsi kuolinpäivänsä ja lähti kultaiset housut jalassa

Ruotsalainen ekonomisti, buddhalaismunkki ja menestyskirjailija Björn Lindeblad on kuollut 60-vuotiaana. Hän kuoli maananantaina omasta tahdostaan kotonaan läheistensä ympäröimänä.

Hänen jäähyväiskirjeensä julkaistiin Instagramissa tiistaina(jutun alla). Lindeblad pahoittelee siinä, ettei kertonut valitsemaansa kuolinpäivää etukäteen.

Lindebladin elämäntarina on huikea. Hän oli 80-luvulla nuori ekonomisti, jolla riitti mainetta ja mammonaa.

Uransa huipulla hän huomasi haluavansa elämäänsä enemmän merkitystä. Hän päätyi thaimaalaiseen metsäluostariin ja munkkinimen Natthiko. Hän vietti lähes kaksi vuosikymmenta buddhalaisissa luostareissa ympäri maailmaa. Paluu kotimaahan ei ollut helppo. Työttömänä ja rahattomana hän masentyi. Myöhemmin hänestä tuli rakastettu luennoitsija.

Vuonna 2018 hän sai kuulla sairastavansa parantumatonta ja nopeasti etenevää ALS-tautia. Hän suhtautui lähestyvään kuolemaansa tyynesti ja halusi nauttia jäljellä olevasta ajastaan täysin siemauksin niin pitkään kuin mahdollista.

Omaelämäkerrassa Saatan olla väärässä ja muita oivalluksia elämästä Lindeblad pohtii viisaudella, lämmöllä ja huumorilla kaikkea siihenastisessa elämässään oppimaansa ja lähestyvää kuolemaansa. Teos oli Ruotsissa vuoden 2020 myydyin tietokirja. Suomessa syyskuussa 2021 julkaistu kirja on ollut erityisen suosittu äänikirjana. 

”Kiitos kaikille jotka valaisitte elämäni”, Lindeblad kirjoittaa.  

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Yksi kommentti

  1. Ihanaa että Björnistä kirjoitetaan suomeksikin, mutta talousasiantuntijaa hänestä ei kyllä Ruotsin paluun jälkeen enää tullut, puhuja kylläkin. Samoin uransa huipulle hän ei koskaan ekonomistina ehtinyt, vaan koki nuorena tulevana uratykkinä lupaavasta alusta huolimatta syvää tyhjyyttä elämässään, mikä johti luostariin hakeutumiseen.

    Kummastuttaa jutun kirjoittajan valinta näin korostaa tuota ekonomistikulmaa esimerkiksi sen mainitsemisen sijaan, että Björnin toive oli Ruotsissa käytävän keskustelua aktiivisen kuolinavun saamisesta ja arvokkaasta kuolemasta.

Kommentit suljettu.