Pornoelokuvien kuningatar kuoli syöpään

Mittavan uran aikuisviihteen parissa tehnyt Candida ”Royalle” Vadala on kuollut, kertoo New York Daily News.

Entinen pornoelokuvien näyttelijä, tuottaja ja ohjaaja menehtyi maanantaina munasarjasyöpään. Hän oli 64-vuotias.

Vadala esiintyi kymmenissä pornoelokuvissa vuosina 1975-1980. Myöhemmin hän vakiinnutti paikkansa miesvaltaisessa aikuisviihdebisneksessä ohjaamalla ja käsikirjoittamalla pornofilmejä.

Hänen elokuvansa oli suunnattu enemmän naisille ja pariskunnille kuin perinteiselle miesyleisölle. Realistiset ja  terveelliseen seksielämään kannustavat elokuvat löysivät oman kohdeyleisön.

Vadala etsi vuosikausia biologista äitiään, joka adoptoi hänet ollessaan 18-vuotias. Etsinnästä on valmisteilla dokumentti While You Were Gone: The Untold Story of Candida Royalle, joka julkaistaan myöhemmin.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone