Brittinäyttelijä Cleo Sylvestre on kuollut 79-vuotiaana. Hänen agenttinsa vahvisti BBC:lle, että näyttelijä kuoli perjantaiaamuna. Hänen kuolinsyytään ei kerrota,
Sylvestre oli ensimmäinen tummaihoinen näyttelijä, joka näytteli pääroolia Ison-Britannian kansallisteatterissa. Hänellä oli päärooli myös brittiläisessä saippuasarjassa Crossroads.
Hän teki rooleja muissakin televisiosarjoissa, kuten Hiljainen todistaja, The Bill ja Kaikenkarvaiset ystäväni. Hänet muistetaan myös elokuvista Paddington (2014) ja The Punk (1993).
Hänet valittiin vuonna 2023 Brittiläisen imperiumin ritarikuntaan kunnianosoituksena draamaan ja hyväntekeväisyyteen liittyvistä teoista.
Elokuussa Sylvestre esiintyi BBC:n Antiques Roadshow -ohjelmassa, jossa hän esitteli arvokkaita muistoesineitä varhaisesta urastaan . joukossa oli käsitehty joulukortti Jimmy Pagelta.
Sylvestrellä oli myös lyhyt laulajaura. Hän julkaisi version To Know Him is to Love Him -kappaleesta vuonna 1964. Kappaleessa hänen taustalaulajinaan toimi The Rolling Stones -yhtye. Näyttelijä oli tavannut bändin blues-musiikin iltamissa Lontoon Sohossa.




