Muusikkolegenda vapautettiin lapsiseksisyytteistä

Brittiläistä laulaja-lauluntekijä Roy Harperia vastaan nostetut seksirikossyytteet ovat kaatuneet pitkän oikeustaiston jälkeen, kertoo Contactmusic.

Worcesterin oikeusistuin päätti maanantaina, että viisi rikossyytettä, jotka koskivat muun muassa siveetöntä pahoinpitelyä ja lapseen seksuaalista hyväksikäyttöä, jäivät ratkaisematta. Tuomioistuin hylkäsi aiemmin tänä vuonna kaksi seksirikossyytettä.

Väitetyt rikokset tapahtuivat 70-luvulla. Harper kertoo olevansa erittäinen helpottunut, että häntä ja hänen perhettään vaivannut piina on päättynyt.

74-vuotias Harper on erittäin arvostettu muusikko ja sanoittaja. Hän on tehnyt yhteistyötä muun muassa Pink Floydin ja Led Zeppelin ja Kate Bushin kanssa.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone