Yhdysvaltalainen laulajatähti ja lauluntekijä James Ingram on kuollut sairastamaansa aivosyöpään, TMZ-sivusto kertoo. Hän oli 66-vuotias.
Hän voitti urallaan kaksi Grammy-palkintoa ja oli kahdesti Oscar-ehdokkaana parhaasta elokuvan alkuperäiskappaleesta.
James Ingram levytti soolourallaan kaksi USA:n listaykköstä, I Don`t have a heart sekä Patti Austinin kanssa duetoiman Baby Come to Me.
Juttu jatkuu…
Ingram sävelsi vuosikymmeniä kestäneellä urallaan lukuisia hittejä myös muille aristeilla. Hänen kynästään ovat lähtöisin muun muassa Linda Ronstadtin kappaleet 100 Ways ja Just Once sekä osittain myös Michael Jacksonin hittiä P.Y.T. (Pretty Young Thing).
Hänen teki sävelllysyhteistyötä myös muun muassa Quincy Jonesin, Donna Summerin ja Ray Charlesin kanssa.




