MOT:ssa tänään: Armeija kutistuu – Suomeen halutaan aseelliset kodinturvajoukot

Ensi vuonna toteutuva puolustusvoimauudistus leikkaa sodan ajan joukkojen vahvuuden 350 000 henkilöstä 230 000:een.

Illan MOT kertoo, että syrjään jäävästä noin 100 000 reserviläisestä osa haluaisi perustaa omat kodinturvajoukot Venäjän uhkaa torjumaan.  Hankkeen puuhamiesten tavoitteena on vähintään sadan tuhannen reserviläisen taistelujoukko, joka tukee puolustusvoimia kriisin aikana.

– Tilannehan on mielenkiintoinen, kun käytännöllisesti katsoen hallinnollisella päätöksellä viedään sadalta tuhannelta mieheltä oikeus puolustaa isänmaataan, kodinturvajoukkojen puuhamies, reservin yliluutnantti Pekka M. Sinisalo sanoo MOT:lle.

Eversti Hannu Hyppönen ei pidä mahdollisena, että Suomessa mikään muu joukko voisi käyttää sotilaallista voimaa kuin puolustusvoimat.

Keskustelu kodinturvajoukoista on Suomessa noussut pintaan ennenkin. Viimeksi vuoden 2010 kesällä asia nousi esille Kokoomuksen puoluekokouksessa. Asian puolesta liputti Jyri Häkämies, joka kokouksen jälkeen nimitettiin puolustusministeriksi.

Elisa Viihteen tallennussivulle.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

  1. Jep siviilejä leikkimään aseilla vailla järkeä, finland goes america!!

  2. Huh huh, sanokaa yksikin maa missä tällaiset puolisotilaalliset joukot olisi saaneet aikaan mitään muuta kuin ongelmia. Ehdoton ei tällaiselle typeryydelle.

  3. En halua puolustaa, joten hyvä juttu. Ei suomalaiset voita kun jonkun viron armeijan.