MOT: Ne toiset kiven sisällä -TV1 Maanantai 25.5. klo 20:00
Ulkomaalaisten vankien määrä Suomen vankiloissa kasvaa jatkuvasti. Vielä kaksikymmentä vuotta sitten ulkomaalaistaustaisia vankeja oli 57. Nyt Suomen reilusta kolmesta tuhannesta vangista viisisataa on ulkomaalaisia.
MOT kertoo, että esimerkiksi Jokelan tutkintavankilassa istuu tällä hetkellä neljäätoista eri kansallisuutta edustavia vankeja.
Määrän kasvun taustalla ovat Suomen liittyminen EU:hun ja passivapaaseen Schengen-alueeseen. Myös liikenteen kasvu Viroon ja Venäjälle sekä yleinen globalisaatiokehitys ovat kasvattaneet ulkomaalaivankien määrää.
Ulkomaisista vangeista suurin osa on kotoisin Virosta tai muista Baltian maista. Heidät on tuomittu pääasiassa varkaus- ja huumausainerikoksista.
Suomessa ei erotella vankilatilastoissa toisen polven maahanmuuttajia. ”Kantasuomalaisiksi” tilastoidaan myös ulkomailla syntyneet henkilöt, jotka ovat myöhemmin saaneet Suomen kansalaisuuden.
Hys hys..