Ohjaaja Markku Pölösen Oma maa -elokuva saa ensi-iltansa tänään. Kysessä on Pölösen ensimmäinen kokoillan elokuva kymmeneen vuoteen.
Oma maa sijoittuu seitsemän vuoden ajanjaksolle sodan päättymisestä vuonna 1945 olympiavuoteen 1952. Rakastavaiset Anni ja Veikko (Oona Airola ja Konsta Laakso) saavat osakseen niin sanotun kylmän tilan, jolla maatilan perustaminen aloitetaan aivan alusta ruokkoamattomalta tontilta.
Myös elokuvan soundtrack julkaistaan tänään. Elokuvasäveltäjä Pessi Levannon säveltämän musiikin on tulkinnut Tapiola Sinfonietta ja se äänitettiin Espoossa Tapiolasalissa viime toukokuussa.
“Halusimme ilmentää maaseudun tunnelmaa ja menneen ajan idylliä, mutta samalla myös jälleenrakennusajan elämän kovuutta, rankan työnteon jälkiä ja sodan aiheuttamia traumoja ihmisiin. Elokuvan musiikki on haaveellista ja romanttista, klassista elokuvamusiikkia, mutta se sisältää myös tummia ja melankolisia sävyjä, joita ohjaaja kutsuu savuisiksi jousiksi. Myös Pölösen lempisoitin oboe on saanut paljon soolotilaa”, säveltäjä Pessi Levanto kertoo.
Alla Suvi Teräsniskan musiikkivideo Auringon lapset, joka on elokuvan loppukappale.




