Kotimainen maalaisromanttinen zombiekauhukomedia Sikatila valittiin Pohjoismaiden kiinnostavimmaksi elokuvaprojektiksi.
Helsingissä vuosittain Rakkautta ja Anarkiaa -festivaalin yhteydessä järjestettävän Finnish Film Affair -ammattilaistapahtuma on valinnut vuoden 2025 kiinnostavimmaksi pohjoismaiseksi elokuvahankkeeksi huhtamolaisen Pekka Ollulan esikoisohjauksen Sikatila (Engl. “Pigtown”). Huittisissa vuonna 2026 kuvattava zombie-elokuva kertoo tarinan idyllisestä suomalaiskylästä, jossa zombievirus muuttaa siat ja lopulta myös kyläläiset verenhimoisiksi hirviöiksi.
Palkintoraati luonnehti Sikatilan olevan “autenttinen ja henkilökohtainen tarina, josta välittyvät yhteisöllisyys ja perhearvot, ja jonka globaali potentiaali on ilmeinen.” Palkintoon sisältyy 3 000 euroa Konstsamfundetin rahoittamaa tukea elokuvan kansainväliseen markkinointiin.
Lisäksi maailman tunnetuin elokuva-alan lehti Variety julkaisi laajan artikkelin ohjaaja Pekka Ollulasta ja tulevasta Sikatila-elokuvasta:
Ollulan ohjaama ja käsikirjoittama Sikatila kuvataan vuoden 2026 kesällä Huittisten Huhtamossa, jonne elokuvan tapahtumat myös sijoittuvat ja josta ohjaaja Ollula on kotoisin.
“On mahtavaa tuoda kansainväliseen levitykseen tähtäävä elokuva kotikonnuille ja päästä viemään suomalaista kansallismaisemaa ja maalaisromanttista tunnelmaa maailmalle. Koko kylä seisoo elokuvatuotannon takana ja uskon, että tästä tulee jotakin, joka tulee tuomaan tuoretta energiaa koko suomalaiseen elokuvakenttään. Zombeja, sikoja ja suomi-iskelmää, tähän ei maailmalla olla varauduttu”, toteaa ohjaaja Ollula.
Tätä on luvassa: Kun sikalaan leviävä zombievirus muuttaa possut ja lopulta myös kyläläiset verenhimoisiksi hirviöiksi, alkaa armoton taistelu elämästä ja kuolemasta. Teos avaa kurkistusikkunan pienen kylän elämänmenoon ja tarjoilee aimoannoksen splatter-kauhua, romantiikkaa ja mustaa huumoria, keskellä kauneinta Suomen suvea.
(Ses.fi)




