Disney-animaatio Zootropolis – eläinten kaupunki 2 on noussut kaikkien aikojen tuottoisimmaksi Motion Picture Associationin (MPA) animaatioelokuvaksi maailmanlaajuisesti 1,703 miljardia dollarin maailmanlaajuisilla lipputuloillaan.
Zootropolis on ohittanut aiemman ennätyksen haltijan Inside Out – mielen sopukoissa 2 ja on nyt historian 9. eniten tuottanut elokuva kategoriasta riippumatta.
Elokuva saavutti miljardin dollarin rajan nopeammin kuin mikään aiempi animaatioelokuva. Elokuva sai ensi-iltansa Suomessa 28.11.2025, minkä jälkeen elokuvan on käynyt katsomassa Suomessa 161 701 katsojaa.
Maailman tuottoisimman animaatioelokuvan sijaa pitää hallussaan kiinalainen Ne Zha 2, joka on kerännyt 2,2 miljardin Yhdysvaltain dollarin lipputulot Kiinan markkinoilta.
Zootropolis – eläinten kaupunki 2 -elokuvan suomeksi dubatussa versiossa ovat ääninäyttelijöinä muun muassa Iina Kuustonen, Ilkka Villi, Jannika B, Toni Wirtanen, Sointu Borg, Joonas Nordman ja Antti Reini.
Kuva: (c)Disney




