Nightwishin tuore levy Endless Forms Most Beautiful osoittaa Tuomas Holopaisen löytäneen vihdoin puuttuneen instrumentin, Floor Jansenin. Jansenin äänivaroilla ja karismalla Holopainen voi toteuttaa jokaisen suuren säveltäjän unelman – SEN suurteoksen, joka Holopaisen kohdalla voisi olla puhdasverinen rock-ooppera!
Mesta.netin arviossa levyä luonnehditaan seuraavasti;
”Myös Floor Jansen osoittaa heti ensimmäisestä hetkestä lähtien olevansa voimavara ja instrumentti, jollaista Holopainen on kaivannut. Holopaisen ei tarvitse enää sovittaa sävellyksiään laulajan vahvuuksien ja heikkouksien mukaan – Floor taipuu joka suuntaan”.
”Luvattu bändihenkisyys jää edelleen sinfoniaorkesterin jalkoihin mutta kitaraan on tyrkätty lisää puhtia. Paikoin kitara käy jo ylikierroksilla – eihän tarkoitus ole tehdä mitään bläkkis-Holopaista?”
”Tuomas Holopaisen sävellyksistä huokuu voimaa ja itsevarmuutta. Tunnelataus on vaikuttava”
Lue arvostelu kokonaisuudessaan täältä.




