Leijonien voittoputki Venäjän MM-jäällä on kerännyt ennätysmäisesti katsojia televisioiden ja mobiililaitteiden ääreen.
Maanantain USA-voitosta tuli Suomessa MM-kisojen katsotuin alkusarjaottelu vuosikausiin.
USA-pelin keskikatsojamäärä MTV3:lla ja MTV Sport 1:llä oli huimat 1,7 miljoonaa, ja kaikkiaan ottelu tavoitti Finnpanelin mukaan peräti 2,6 miljoonaa silmäparia!
– MTV on ollut MM-kiekon kotipesä vuodesta 2012, ja katsojaluvut ovat olleet erittäin hyviä alusta lähtien. USA-pelin luvut nostivat kuitenkin riman uuteen korkeuteen. Vain Suomen pudotuspeliottelut ovat yltäneet aiemmin tällaisiin lukuihin. USA-peliä suurempi tavoittavuus on ollut tähän mennessä ainoastaan vuosien 2013 ja 2014 finaalipäivinä, toteaa MTV:n urheilupäällikkö Markus Autero.
MTV Totalilla kiinnostivat myös muut maanantain ottelut. Kaikki pelit tavoittivat maksullisilla kanavilla yhteensä peräti 450 000 katsojaa.
Samaan aikaan MTV3:n ja MTV Sport 1:n kanssa myös MTV Katsomo on rikkonut niin katsoja- kuin myyntiennätyksensäkin.




