ja elokuvantekijä David Breashears löytyi torstaina kuolleena kotoaan Massachusettsissa, The New York Post uutisoi.. Hän oli 68-vuotias.
Hänen tarkkaa kuolinsyytä ei vielä tiedetä, mutta tiedottajan mukaan se oli luonnollinen.
Breashears nousi maineeseen vuorikiipeilijänä. Hän lähetti vuonna 1983 ensimmäiset suorat televisiokuvat Mount Everestin huipulta.
Vuonna 1985 hän saavutti Mount Everestin huipun toistamiseen, ja hänestä tuli ensimmäinen amerikkalainen, joka on saavuttanut huipun useammin kuin kerran.
Vuonna 1998 hän ohjasi Everestin valloittajat -dokumentin, jossa hän esiintyi itsekin. Dokumentin kertojaäänenä toimi Liam Neeson.
Breashears ja hänen tiiminsä joutuivat hengenvaaraan kuvatessaan Everestin valloittajat -dokumenttia vuonna 1996, kun lumimyrsky iski vuorella surmaten kahdeksan kiipeilijää. Kuvaukset piti keskeyttää, jotta he saivat autettua muita kiipeilijöitä.