Koripallon EM-kisojen lauantain avausottelu keräsi Tampereelle kiitettävästi yleisöä. Hallitseva maailmanmestari Saksa kaatoi lajin suurmaan Liettuan lauantain avausottelussa 107–88. Katsomossa jännitti 10 047 katsojaa. Kello 13.30 käynnistyneessä ottelussa oli paikalla 4000 liettualaista ja useita satoja saksalaista korisfania.
”Oli kerrassaan hienoa nähdä kaksi koriksen jättiläistä kentällä arvoisensa yleisömäärän edessä. Vaikka paikalla oli paljon joukkueiden kannattajia, myös suomalaiset korisfanit olivat upeasti löytäneet katsomoihin”, kommentoi Tampereen EM-kotikisojen pääsihteeri Ari Tammivaara
Suomen pelit ovat olleet loppuunmyytyjä, kuten oli asian laita vuoden 2017 EM-kisoissa Helsingissä. Tuolloin susijengi keräsi katsomoihin upeat yleisömäärät, mutta muista otteluista eniten katsojia keräsi Kreikan ja Ranskan välinen ottelu, jossa paikalla oli 4853 silmäparia.
Susijengi pelasi perjantaina Iso-Britanniaa vastaan loppuunmyydyn ja 12900-päisen yleisön edessä. Lauantain myöhäisottelu Montenegroa vastaan oli myös loppuunmyyty. Maanantaiseen Liettua-otteluun sekä keskiviikon Saksa-otteluun on yhteensä myymättä noin 1000 lippua.
Nelonen ja Ruutu välittävät Susijengin kaikki EM-kisojen ottelut kotikatsomoihin. (Ruutu+ on saatavilla myös Elisa Viihteestä).
(basket.fi)




