Kohutusta uskonlahkosta kertovan elokuvan voi nyt katsoa kotona – rietas seksi ja ryyppääminen sallittiin lahkolaisten kesken

Jon Blåhedin ohjaama ja käsikirjoittama Valitut-elokuva vie katsojan 1930-luvun Tornionjokilaaksoon, missä pieni kyläyhteisö ajautuu hurmoksen ja tuhon tielle Korpela-liikkeen myötä.

Maaliskuussa ensi-iltansa saaneen suomalais-ruotsalaisen elokuvan voi vuokrata ja ostaa omaksi muun muassa Elisa Viihteen Vuokraamosta.

Kohuttu herätysliike nimettiin sen perustaneen saarnaaja Toivo Korpelan mukaan. Korpela oli ähtäriläinen pienviljelijä ja lestadiolainen saarnamies, joka saavuttiin suuren hurmoksen väkevillä saarnoillaan. Hän kuitenkin erosi liikkeestä näkemyserojen takia.

Tositapahtumiin perustuvassa elokuvassa alkoholisoitunut Theodor (Jakob Öhrman) saa Jumalallisia näkyjä ja ryhtyy liikkeen johtajaksi. Useat näyt syntyvät viinahuuruissa ja krapulatiloissa. Kaikesta huolimatta hänestä tulee liikkeen kulttihahmo, jota muut jäsenet seuraavat uskollisina.

Korpelan lähdettyä liike erkaantui vanhoillislestadiolaisuudesta ja ajautui rappion tielle. Uskolahko salli jäsenilleen syntiset nautinnot; ryyppäämisen, kiroilun ja vapaan seksin muiden ”seurakuntalaisten kanssa”. Liikkeessä harjoitettiin omituisia rituaaleja, kuten toisten häpykarvojen kampaamista ja peräaukon puhdistusta.

Hurmosliikkeeseen piirissä odotettiin kuumeisesti kristalliarkkia, joka noutaisi heidät Palestiinaan. Kohtaus, jossa liikkeen jäsenet kokoontuvat jäälle odottamaan pelastavaa arkkia, on kaikessa absurdiudestaan huolimatta totisinta totta.

Elokuvan traagisin hahmo on Theodorin opettajavaimo Raakel, jota näyttelee Jessica Grabowsky. Raakel pysyy juoppohullun ja perverssin miehensä rinnalla ja on valmis uhraamaan periaatteensa. Grabowsky näyttelee hahmoaan suvereenin hillitysti.

Elokuvaa kuvattiin Suvannon kylässä Pelkosenniemellä, sekä Kolarissa, Ylitorniolla ja Ruotsin Lapissa. Elokuva ansaitsee erikoismaininnan upeasta kuvauksesta ja kauniista maisemistaan. Katsojan silmä lepää Pohjolan jokimaisemissa. Valitut on myös ensimmäinen kokopitkä meänkielinen elokuva.

Kiitosta kuuluu antaa myös sivuroolien esittäjille, joista etenkin Elina Knihtilän suoritus hurmoshenkisenä lahkolaisena on pitelemätön.

Valitut -elokuvan voi vuokrata Elisa Viihteen Vuokraamosta.

Kuva: Mimmo Hilden. Teksti: Jouni Hirn

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone