Englannin kirkko on pahoillaan siitä, että kolme Britannian johtavaa elokuvateatteriketjua on kieltäytynyt esittämästä Lord’s Prayer (Isä meidän) -nimistä mainosta elokuvanäytöksissä.
Minuutin mittainen filmi piti esittää joulunalusviikolla ensi-iltansa saavan Star Wars: The Force Awakens -elokuvan yhteydessä. ”Mainoksessa” esiintyy erilainen joukko ihmisiä, jotka luottavat rukouksen voimaan.
Kirkon mukaan kielto loukkaa sananvapautta.
– Olemme ymmällämme ja pettyneitä päätöksestä, pastori Arun Arora toteaa BBC:lle.
Elokuvateattereiden yhdistys Digital Cinema Media (DCM) perustelee päätöstä sillä, ettei se hyväksy näytöksissään mainoksia jotka sisältävät poliittisia tai uskonnollista näkemystä.
Uusi Tähtien sota -elokuva saa Suomen ensi-iltansa 16. joulukuuta 2015.





Ihan hyvä päätös elokuvateattereiden yhdistykseltä.
Mitä, jos mainoksen olisivat tehneet scientologit, muslimit tai juutalaiset? Olisiko kieltäytyminen edelleen vastoin sananvapautta?
Uskovaisilla tai lahkolaisilla uskonnosta riippumatta on aina taipumus ajatella, että he ovat oikeassa ja muiden ihmisten yläpuolella.
Eiköhän jokainen yritys saa itse päättää mitä asiaa julistavat. Joskus on myös parempi vaihtoehto olla neutraali. Valitettavasti sekään ei tässä tapauksessa riittänyt.
Miksi maailma on näin kova ja kylmä ? Miksi lämpö ja pehmeys pyritään kadottaan ? Eikö ihmisen syvin kaipaus kuitenkin lopulta ole luojansa syliin, eikä maailman tuuliin ?
Ei ole.