Kirjailija Ann-Christin Antell teki historiallista jouluromaaniaan varten laajan taustatyön – yksi tieto tuli suurena yllätyksenä

Mesta.netin kirjasivuston perinteikkäässä juttusarjassa sukelletaan jouluisiin tunnelmiin, summataan mennyttä ja kännetään katsetta kohti seuraavaa vuotta. Ensimmäisenä kirjailijavieraana on Ann-Christin Antell, jolta on juuri ilmestynyt hurmaava joulukirja Loviisan joulu. Sen tekeminen vaati laajan ja tarkan taustatyön.

Antell tunnetaan huippusuositusta Puuvillatehdas-sarjasta, jossa vahvat naispäähenkilöt tekevät töitä tasa-arvoisemman Suomen eteen 1800- ja 1900 -lukujen taitteessa. Uudessa Loviisan joulu -kirjassa palataan Puuvillatehdas-menestyssarjasta tutun Loviisa-tädin joulun valmisteluihin idylliseen Naantaliin vuonna 1865.

Hei Ann-Christin! Mistä sait sysäyksen ihanaan joulutarinaan?

Kustantajani pyysi minua muutama vuosi sitten kirjoittamaan joulutarinoita, ja sain idean sijoittaa ne Puuvillatehdas-sarjaan. Joulu Örndahlin ruukissa ilmestyi vuosi sitten, ja siinä on päähenkilönä Puuvillatehdas-sarjasta tuttu Martta, joka on noin 16-vuotias. Loviisan joulussa sarjan hahmo Loviisa-täti on nuori merikapteenin rouva. Loviisa on yksi lempihahmoistani sarjassa ja heti alusta asti oli selvää, että haluan kirjoittaa hänestä lisää. Loviisa on sanavalmis ja aika äkkipikainen vanhana. Millainen hän oli nuorena? Ja Naantali jouluisena miljöönä on täydellinen.


Olet tunnettu siitä, että teet kirjoittamisprosessin aikana huolellista taustatyötä. Miten perehdyit vanhan ajan joulunviettoon?’

Loviisan joulua kirjoittaessa luin Kerttu Innamaan Naantalin historian, vanhoja sanomalehtiuutisia Naantalista vuodelta 1865, kävin Naantalin museoiden joulunäyttelyssä viime jouluna ja Naantalin oppaiden ”Tarinoiden Naantali ”- kierroksella viime kesänä. Merikapteenin elämään perehdyin Raumalla, jossa kävin laivanvarustaja Granlundin kodissa ja Rauman merimuseossa. Joulunvietosta 1800-luvulla lainasin kirjoja kirjastosta. Sellainen tieto oli yllättävä, että Naantalissa myytiin 1800-luvulla sukkia sotaväen tarpeisiin. Se johti siihen, että lähes kaikki kaupungissa kutoivat, niin miehet, naiset, raatimiehet ja kaupunginpalvelijat.

Nousit nopeasti kotimaisen historiallisen romantiikan kärkeen. Puuvillatehdas-trilogian kirjoja on myyty yhteensä jo yli 140 000 kappaletta. Millä mielin hyvästelet tutut hahmot ja puuvillatehtaan?

Hyvillä mielin, sillä kirjoitan jo uutta trilogiaa ja ajatukseni ovat jo siellä. Pääsen vielä palaamaan Puuvillatehdas-sarjan pariin, sillä kirjoitan vielä kolmannen joulutarinan, jonka päähenkilönä on sarjasta tuttu Paula.

Mitä odotat alkavalta kirjavuodelta?

Kolmas joulutarina ilmestyy syksyllä 2024. Silloin kaikista kirjoittamistani kolmesta joulutarinasta julkaistaan yhteisnide myös paperiversiona. Lisäksi ensi vuosi kuluu uuden trilogian ensimmäisen osan kirjoittamisessa, joka ilmestyy keväällä 2025. Tarina sijoittuu 1900-luvun alkuun ja alkaa Naantalista. Sarja kertoo kolmesta siskosta, joista jokainen saa oman kirjansa.

Millainen jouluihminen olet? Kerro joku jouluperinteesi, josta et haluaisi luopua?

Odotan aina joulua hyvillä mielin sen vuoksi, että se tuo tähän pimeään vuodenaikaan hyvää mieltä ja taikaa. Joulussa erityisen mieltälämmittävää on se, että silloin ihmiset rauhoittuvat, toivovat kaikille hyvää ja antavat lahjoituksia tai työaikaa hyväntekeväisyyteen.

Jouluun kuuluu myös hyvä ruoka ja suunnittelen hyvissä ajoin, mitä kaikkia ruokia laitan. On monia sellaisia herkkuja, joita perhe haluaa joka joulu. Esimerkiksi jallu-sinappisilli, valkosipuli-smetanasilli ja sipatti, joka on äitini reseptillä tehty. Lanttulaatikon teen anoppini ohjeella, johon tulee paljon kermaa ja voita. Välillä pitää keksiä jotain uutta. Parina vuotena meillä on ollut kreikkalainen lihapata stifado kinkun sijasta ja siitä on tullut suosikki. En suostu kuitenkaan jouluna raatamaan yksin keittiössä, vaan ostan myös valmiina ja puolivalmiina ruokia. Mitään suursiivousta ei myöskään ole tarpeen jouluksi tehdä vaan normaali viikkosiivous. Tärkeintä joulussa on rauhoittuminen ja yhdessäolo. Ei stressaaminen. Jouluaattona odotan eniten sitä hetkeä, jolloin saan löhötä sohvalla pyjamat päällä, syödä suklaata ja lukea kuusen kynttilöiden loisteessa koko jouluyön.  

Kerrotko vielä lopuksi, mitä aiot lukea joulunpyhinä?

Charles Dickens: Saiturin joulu (Luen sen joka joulu), sekä Agnes Imhof: Nerokas kapinallinen. Romaani Ada Lovelacesta ja Joan Marble: Puutarha Italiassa. Sekä ne mitä joulupukki ehkä tuo.

Loviisan joulu ja Joulu Örndahlin ruukissa ovat saatavilla Sanna Majurin lukemana äänikirjana ja e-kirjana. Tutustu kirjoihin Elisa Kirjassa.

Turun kaupunginkirjastossa työskentelevä Ann-Christin Antell nousi bestseller-kirjailijaksi vuonna 2021 ilmestyneellä esikoisromaanillaan Puuvillatehtaan varjossa

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone