Kevyttä romantisointia amerikkalaisittain Lapin maisemissa – asiavirheitä on turha edes laskea!

Frii-kanavan jouluelokuvissa nähdään kevyttä romanssia myös aidoissa suomalaisissa maisemissa.

Marraskuun kattauksen kohokohtana nähdään elokuva, joka on kuvattu suurimmilta osin Suomen Lapissa. Tosin elokuvan välittämä Suomi-kuva on osaltaan puutteellista, sillä amerikkalaiset eivät ole vaivautuneet panostamaan paikallisen avustajaryhmän asiantuntemukseen – vai onko leffassa paikallisten apua edes kysytty?

The Finnish Line – joulu Suomessa nähdään tänään maanantaina klo 18.20 ja muutaman muun kerran marraskuun aikana.

Amerikkalaisohjaaja Dustin Rikertin tarinassa Anya matkustaa Lappiin osallistuakseen isänsä viimeiseksi jääneeseen valjakkokisaan. Kun Anyan johtajakoira loukkaantuu, hän joutuu yhdistämään voimansa entisen kilpakumppanin ja toimittajan Colen kanssa. Kilpailun ja isänsä vanhan vastustajan kohtaamisen keskellä Anya löytää uudenlaista luottamusta – ja kenties myös rakkautta.

Elokuvan pääosissa nähdään Kim Matula, Beau Mirchoff, Nichole Sakura, Benedikt Gröndal, Páll Sigþór Pálsson, Hinrik Ólafsson ja Arnar Dan Kristjánsson.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone