Käärijä tekee uuden aluevaltauksen Karvinen-elokuvassa

Animaatioelokuva Karvinen saapuu elokuvateattereihin 24. toukokuuta.

Suomenkielisen elokuvaversion ääninä kuullaan niin dubbaamisen konkareita kuin ensikertalaisia mutta muutoin julkisuudesta tuttuja ääninäyttelijöitä. Artistitähti Jere ”Käärijä” Pöyhönen ääninäytttelee terapialintu Barryn hahmoa.

Muita Karvinen-animaation ääninäyttelijöitä ovat Henri Alén, Sanna Stellan, Veeti Kallio, Jukka Rasila, Taisto Oksanen, Miranda ”Namikolinx” Rönnberg ja Osku Ärilä.

Henri Alén tekee ensimmäisen elokuvaääninäyttelyroolinsa Karvinen-animaatiossa nähtävän ravintolan omistaja Viton roolissa.

– Kaikkea kivaa sitä on kokkina saanut tehdä, mutta kun pyydettiin pieneen äänirooliin mukaan uuteen Karvinen-leffaan, niin taas ollaan yhtä kokemusta rikkaampia, Alén iloitsee.

– Lapsena on tullut tämän kissan kanssa vietettyä aikaa pokkareita lukien kesälomilla ja mökkireissuilla. Karvisen luonne taas muistuttaa vahvasti erään karvaisen ystäväni luonnetta. Nautiskelija, joka tykkää ruoasta ja jolle palvelu pelaa palvelusväen toimesta.

Jo aiemmin julkaistuja dubbaajia elokuvan suomenkielisessä versiossa ovat Karvisen roolin ääninäyttelevä Markus Niemi, niinikään elokuvadubbausdebyyttinsä tekevä Kaija Koo sekä Joonas Saartamo, Mikko Parikka, Rauno Ahonen ja Juha Varis.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone