Joonas Saartamo nostaa Operaatio Valhalla -sarjasta esiin jokaista koskettavan teeman: ”Joko vihdoinkin pystyttäisiin kasvamaan ihmisinä”

Joonas Saartamo tekee tunteikkaan roolin tiedemiehenä Elisa Viihteen uudessa jännitysdraamassa Operaatio Valhalla. Sarja sai ensi-illan Ruudussa.

Operaatio Valhalla -sarjassa ilmastontutkija Alina Railon (Sara Soulié) houkutellaan kansainvälisen suuryrityksen mukaan Lappiin uusintamaan kadonneen tiedemiesisänsä Alexander Radilovin (Joonas Saartamo) Neuvostoliitolle vuonna 1991 tekemiä salaisia kokeita. Samalla paljastuu, että hengenvaaralliset kokeet liittyvät Alinan lapsuuteen.

Sarjassa ollaan nykyajan lisäksi Suomessa ja Neuvostoliitossa vuonna 1991. Joonas Saartamon roolihahmon vaiheita seurataan 90-luvulla, kun hän asuu Neuvostoliitossa sikäläisen vaimonsa ja pienen Alinan kanssa kanssa. Perheessä puhutaan venäjää, joten Saartamon oli otettava uusi kieli haltuun.

”Venäjä on vaikea kieli. Siinä on niin monenlaisia ääntämistapoja eri kirjaimille ja sanoille. Se ei meinannut mennä millään muistiin. Sitä sai toistaa ja toistaa. Lopulta saatoin unohtaa, että mitä joku lause tarkoittaa”, Saartamo toteaa.

Sarjassa palataan 90-luvun alkuun. Aikakausi esittäytyy kiehtovan tunkkaisena. Saartamo valmistautui ajan henkeen ja tiedemiesmaailmaan miettimällä 90-lukua ja lukemalla Tiede-lehden artikkeleja.

”Yritin luoda siihen maailmaan resonoivan henkilön. Yritin saada henkilön fysiikkaan ja maailmaan jotain sellaista, jollaista kuvittelin olevan tuossa ajassa ja tuollaista työtä tekevällä. Yritin tulla myös vastaan, ettei se menisi yksi yhteen ja että hahmossa olisi myös herkkyyttä.”

Saaga Salo näyttelee pientä Alinaa. Isän roolissa nähdään Saartamo. Salo nähdään myös tulevassa Häjyt 2 -elokuvassa.

Nuorta Alinaa näyttelee Saaga Salo, joka on nuoresta iästään huolimatta näytellyt useissa elokuva- ja -tuotannoissa. Näyttelijälupaus teki Saartamoon vaikutuksen.

”Hänessä on syvyyttä. Jollain jännällä tavalla hän osaa olla läsnä hetkissä. Ehkä sekin auttoi, että tunsimme toisemme etukäteen, koska teimme yhdessä Utö-sarjaa. Koen, että oikeanlaisen tunnelman luonti työpaikalle on yksi tärkeimmistä asioista. Kuvauksissa ilmapiirin tulee olla turvallinen, leikkimielinen ja hauska. Sillä energialla saa aina koko ryhmästä kaiken irti”, Saartamo sanoo.

Saartamo on näytellyt yli 60 elokuvassa ja tv-sarjassa. Hän on vasta vanhemmiten ymmärtänyt, miten haastavaa on saada luotua niin voimakkaita roolisuorituksia, että ne saavat ihmiset vaikuttumaan ja jäävät katsojien mieliin loppuiäksi.

”Näyttelijän ammatissa tulee se hetki, jossa ääni ja kamera käy. Niissä hetkissä ilmennämme mukamas todellista maailmaa ja läsnäolevaa hetkeä. Hetken tulee olla turvallinen, että siinä pystyy olla täysin paljaana.”

Operaatio Valhallaa kuvattiin pääkaupunkiseudulla, Pohjois-Karjalassa ja Lapissa. Saartamo oli mukana luontokuvauksissa Nuuksion kansallispuistossa. Upeista talvimaisemakuvista on tuskin haittaa, kun sarjaa markkinoidaan ulkomaille.

”On upeaa päästä näyttämään Suomen upeaa luontoa ja maata ulkomaalaisille katsojille. Ehkä sekin lisää luonnon kunnioittamista”, Saartamo pohtii.

Yksi sarjan keskeinen teema on puhumattomuus. Saartamon esittämän kadonneen isän kohtalo selviää Alinalle vasta aikuisena. Asiaa on peitelty häntä suojellakseen, mutta lopputulos on mahdollisimman huono.

Puhumattomuuden kierrettä käsitellään myös marraskuussa ensi-iltaan tulevassa Tiedustelijat-dokumenttielokuvassa, missä, jossa Joonas Saartamo lähtee tutkimaan isoisänsä kaukopartioyksikön päällikön uskomatonta elämää sota-ajalla. 

Saartamo kokee aiheen erityisen tärkeäksi.

”Me ollaan tulossa syklin pisteeseen, jossa kysytään, että jatkammeko samaan malliin kuin sata vuotta sitten, vai joko vihdoinkin pystyttäisiin kasvamaan ihmisinä. Puhumattomuudessa on kyse – ei enempää tai vähempää – koko maailman tulevaisuus.”

”Puhumattomuus saa koko kansakunnan voimaan huonosti. Silloin ei synny yhteyttä vanhempien ja lasten ja oikeastaan kenenkään muunkaan välillä. Siitä aiheutuu on tavallaan syntax error. Elämä ei hengitä.”

Sarjan monivivahteisessa tarinasssa raotellaan rinnakkaistodellisuuden tutkimustyötä.

”Meidän ympärillämme on tutkimistyötä ja maailmaa, jota me helposti luetaan scifiksi. Kauneimmillaan ja hienoimmillaan se on ihan todellisuutta tässä ja nyt. Meidän ei tarvitse kuin katsoa ylös taivaalle, niin edessämme on ties miten pitkälle yliluonnollista.”

Operaatio Valhallaa voi katsoa Ruutu + -tilauksella. Sarja tulee myöhemmin katsottavaksi Elisa Viihteeseen.

Teksti: Jouni Hirn, kuvat: Elisa Viihde

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone