Suomen televisiohistorian rankin reality, Erikoisjoukot, saa toisen kauden. 15 julkisuuden henkilöä osallistuu erikoisjoukkojen pääsykokeita vastaavalle koulutusleirille.
Ensimmäisellä kaudella huippusuosituksi nousseen Erikoisjoukot-ohjelman toinen kausi alkaa Nelosella ja Ruudussa tiistaina 12. maaliskuuta.
Hylätyllä Lohjan Kalkkitehtaalla järjestettävällä koulutusleirillä kokelaiden on mm. selvittävä ulos veden alle upotettavasta autosta, taisteltava nyrkein, laskeuduttava kallionseinämää, selvittävä taistelukoiran hyökkäyksestä sekä pudottauduttava helikopterista.
Ravinnon määrää vähennetään päivä päivältä. Tehtävien välit täytetään raskailla fyysisillä harjoitteilla, jotka alkavat aamuvarhaisesta ja jatkuvat yöhön.
Ohjelmassa ei ole äänestyksiä tai pudotusseremonioita, vaan koulutuksen luonne on tulos tai ulos. Kun kokelaan jaksaminen loppuu, hän ilmoittaa luovuttavansa.
Gladiaattorit-ohjelmastakin tutut Vertti Harjuniemi ja Oona Tolppanen ovat kommentoineet omalta osaltaan Erikoisjoukot-ohjelman rankkoja kuvauksia:
”Olin varma, että mua ei voi enempää kurittaa, mitä ite oon reenaamalla itteä kurittanu. Väärässä olin. Pystyn allekirjottaan ”Suomen televisiohistorian rankin testi”.
Vertti Harjuniemi / Instagram
Viime vuoden puolelle mahtui myös tää hullu seikkailu! Miten veikkaatte, että pärjäsin?
Olipahan lomareissu kavereiden kanssa, jota ilolla muistelee kiikkustuolissa. noot! @janezkyy @robinhendry @jknutti @petaist0 piti kyllä huolen, että kyyti oli kylmää”.
Oona Tolppanen / Instagram
https://www.instagram.com/p/C2t1zRXsXpN/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igsh=MzRlODBiNWFlZA==