Ensi yönä tv:ssä K18-kauhua – Älä katso kesämökillä

Viimeinen talo vasemmalla (K18) – TV Viisi Tiistai 1.7. klo 00:10

Puolen yön maissa alkavassa kauhuelokuvassa kesämökillään oleva pariskunta antaa yösijan pahaa aavistamatta julmiin rikoksiin syyllistyneille vankikarkureille. Pariskunnan tuskaa lisää se, että heidän tyttärensä Mari on teillä tietämättömillä.

Verenhimoiset vankikarkurit etsivät tietämättään pakopaikkaa järvimökistä – ainoasta paikasta, jossa Mari voisi olla turvassa

Elokuvan on ohjannut Dennis Iliadis ja sen pääosissa nähdään Garret Dillahunt, Sara Paxton ja Monica Potter.

Vuonna 2009 valmistunut elokuva on uudelleenfilmatisointi Wes Cravenin samannimisestä debyyttiohjauksesta vuodelta 1972. Se perustuu  Ingmar Bergmanin Oscar-palkittuun klassiikkoon Neidonlähde (1960).

Raaka ja verinen elokuva on täysin oikeutetusti varustettu K18-merkinnällä.

– Viimeinen talo vasemmalla on ahdistava matka väkivallan kierteeseen ja ihmismielen pimeyteen. Vaikka elokuvaa ei voi missään nimessä suositella kaikille, käsittelee se vaikeaa aihettaan tyylillä ja sille kuuluvalla vakavuudella, kirjoitti Iltalehti elokuvasta vuonna 2009.

 

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone