Yhdysvaltalainen näyttelijä Karen Pendleton kuoli sydänkohtaukseen sunnuntaina Kaliforniassa, kertoo Hollywood Reporter. Hän oli 73-vuotias.
Hän yksi yhdeksästä alluperäisen Mickey Mouse Clubin jäsenistä. Disneyn legendaarista lastensarjaa esitettiin ABC-kanavalla vuosina 1955 – 1959. Pendleton oli mukana kaikilla tuotantokausilla Sarjaa on esitetty Suomessa nimellä Mikki Hiiri -kerho kokoontuu.
Sarja teki lapsista suuria tähtiä. Pendleton näytteli lapsiroolin myös elokuvassa Länteen länteen, mutta vetäytyi sen jälkeen showbisneksestä.
1970-luvun alussa hän meni yliopistoon, naimisiin ja perusti perheen.
Vuonna 1983 tapahtuneen auto-onnettomuuden seurauksena Pendleton halvaantui vyötäröstä alaspäin. Vammautumisesta huolimatta hän suoritti kandidaatin tutkinnon psykologiassa. Hän työskenteli pahoinpideltyjen naisten turvakodissa.
Pendletonin arvosii menneisyyttään lapsitähtenä- Hän vieraili useissa Mickey Mouse Clubin paluujaksoissa ja Disneyn fanitapahtumissa.
#RIP Karen Pendleton, beloved curly-haired Mouseketeer and one of only nine kids to appear on 'The Mickey Mouse Club' during all four years of its original run. Was paralyzed from the waist down after a 1983 auto accident. https://t.co/96FMb5Ed9m
— Mike Barnes (@MikeBarnes4) October 7, 2019




