Daniel Craig kokee James Bond -menestyksen jo rasitteeksi. Ainakin miehen vanha harrastus, uudet pubit uusissa paikoissa ovat kohtapuolin mahdoton yhtälö. Craig on liian tunnettu.
DuJour magazinen haastattelussa Craig toteaa aikaisemmin harrastaneensa kuvauskohteissa ’pubimatkailua’ – näyttelijästä oli mielenkiintoista etsiä uusia pub-kokemuksia ja ihmiskontakteja.
– Rakastan pubeja, uusia pubikokemuksia ja uusia ihmisiä. Mutta tuolla kaikella on nykyään rajoituksensa. Baarit ovat nykyään vaikeita, oikeastaan kännyköiden johdosta. Kirjoitan nimmareita pitkin päivää ja vaikka muutama foto illan päätteeksi mutta jos minua kännykkäkuvataan kaiken aikaa, se alkaa ketuttamaan. Jos tulet kysymään, voin suostua kuvaan mutta jos yrität salaa ottaa kuvaa – meikäläinen hermostuu. Ihmiset eivät koe sitä ongelmalliseksi. Ehkä vika on minussa.
Craig lähteekin mielellään ulos vaimonsa Rachel Weiszin seurassa sillä hän osaa käsitellä faneja.
– Hän on siinä paras. Hän vain kääntää selkänsä ja sanoo ’ei kiitos’. Ja fanit vain toteavat ’ok’.




