Ohjaaja-käsikirjoittaja Miia Tervon esikoispitkä tarjoaa sympaattista pohjoista synkkyyttä
Aurora. Ohjaus: Miia Tervo. Pääosissa: Mimosa Willamo, Amir Escandari. 107 min. K12.
Aurora (Mimosa Willamo) kärrää isäänsä katkaisuhoitoon mutta on sokea omalle ongelmalleen, vaikka avaa ensimmäisen lonkeronsa aamulla ja kaataa töissä kahviinsa terästystä. Iranista Suomeen saapuneella Darianialla (Amir Escandari) on kaksi vaihtoehtoa varmistaa tyttärelleen turvapaikka: itsemurha tai avioituminen suomalaisen kanssa.
Aurora eroaa kuluneella vuosikymmenellä yleistyneistä, tykkilumella ja poroilla silattua Lapin postikorttieksotiikkaa esitelevistä elokuvista sijoittuessaan Rovaniemen karaokeräkälöihin, kulahtaneeseen kerrostalolähiöön ja nuhjuiselle grillille.
Arktisesta pimeydestä ja synkistä aiheista huolimatta Aurora on lämmin ja humaani romanttinen komedia. Sävy ei ole syyllistävä, eikä oman elämänsä hallinnan menettäneitä yksilöiltä esitetä säälittävinä reppanoina. Parhaat kohdat naurattavat, mutta mukana on myös vaimokandidaattien esittelyn kaltaisia vähemmän onnistuneita ideoita.
J. K. Silvennoinen




