Vuodesta 1995 asti järjestetty Tammerfest keräsi pääareenalleen Ratinanniemen Festivaalipuistoon 19.-22.7. ennätykselliset 29 000 juhlijaa. Kyseessä on pääareenan historian ennätysyleisö. Ratinanniemi on toiminut pääareenana vuodesta 2012 lähtien.
Tammerfestin torstai- ja lauantaipäivät olivat loppuunmyytyjä. Torstai-illan päätti hurmokselliseen yhteislaulujuhlaan Haloo Helsinki!, joka keräsi myös koko Tammerfestin historian mittavimman yleisömeren.
Tapahtuman muina esiintyjinä nähtiin muun muassa Popeda, Dingo, Eput ja Antti Tuisku.
”Tämä on Tammerfestin historiassa merkittävä merkkipaalu, kun tapahtuman pääareena yltää kävijäennätykseen. Vahvasti kotimaiseen musiikkiin nojaavan festivaalin järjestäjänä olemme erittäin iloisia kotimaisen musiikin tämän hetkisestä tasosta ja vetovoimasta”, kommentoi promoottori Timo Isomäki.
kuva: Eino Nurmisto




