Onnelin ja Annelin talvi teki kovan avaustuloksen

Perjantaina 9.10. ensi-iltansa saanut Onnelin ja Annelin talvi –elokuva keräsi avausviikonloppunaan 37 373 katsojaa.  Katsojamäärä on yli neljänneksen enemmän kuin viime vuoden alussa ilmestynyt Onneli ja Anneli –elokuva avausviikonloppunaan keräsi. Ennakot mukaan lukien elokuvalla on yli 45 000 katsojaa.

– Olen todella onnellinen, että yleisö on löytänyt elokuvamme. Minusta tuntuu, että juuri nyt tarvitsemme elokuvia, joissa on iloa ja kauneutta sekä lämpöä ja toisista välittämistä, elokuvan ohjaaja Saara Cantell toteaa.

Onnelin ja Annelin talvi on ensimmäinen lastenelokuva Suomessa, johon on elokuvateatterissa mahdollista saada kuvailutulkkaus. Kuvailutulkkauksessa tulkki kertoo sanoin sen, mitä näkövammainen ei voi nähdä.  Kuvailutulkkauksen saa käyttöönsä älypuhelimeen ilmaiseksi ladattavan MovieReading -sovelluksen kautta.

Onnelin ja Annelin talvi -elokuva Mesta.netin arvostelussa.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone