80-luvun teinisuosikki joutui Hollywoodissa pedofiilien käsiin, "kertoisin mielelläni nimiä"

Taru Sormusten Herrasta -elokuvista tuttu Elijah Wood herätti jälleen keskustelun Hollywoodissa vaikuttavasta ”pedofiiliringistä”, joka hyväksikäyttää surutta nuoria näyttelijänalkuja.

Wood on itse jo 35 vuotias mutta tuli Hollywoodiin vain 8-vuotiaana. Hän välttyi ”saalistajilta” mutta näki ympärillään totuuden – lasten hyväksikäyttö on vaiettu salaisuus.

Teinitähtenä 80-luvulla elokuvissa vaikuttanut Corey Feldman on jo aikaisemmin puhunut omista kokemuksistaan liittyen Hollywoodissa tapahtuvasta hyväksikäytöstä.

Hollywood Reporterin haastattelussa Feldman toteaa olevansa enemmän kuin tyytyväinen, jos hän voisi nimetä julkisuudessa hyväksikäyttäjiään.

Näyttelijän mukaan avautuminen ei ole mahdollista sillä lakien mukaan hän olisi se, joka joutuisi syytettyjen penkille (kunnianloukkauksesta).

Feldmanin mukaan eräs häntäkin hyväksikäyttänyt tyyppi on edelleen merkittävässä asemassa ja hyväksikäyttö elokuvabisneksen sisällä ei ole suinkaan vähenemässä – päinvaston.

-Nykyään voit käyttää nettiä, luoda valeprofiileja. He lähestyvät lapsia Facebookissa ja lupailevat suurena tuottajana auttavansa (saamaan rooleja).

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone