70’s show -komediasarjan tähti Danny Masterson, 46, on saanut syytteen kolmesta väkivaltaisesta tai uhkaamalla tehdystä raiskauksesta.
Oikeudenkäynnin avauspuheenvuorot alkoivat tiistaina Los Angelesissa.
Mikäli Masterson todetaan syylliseksi kaikkiin nostettuihin syytteisiin, hän saattaa saada jopa 45 vuoden vankeustuomion.
Yksi naisista on Mastersonin pitkäaikainen tyttöystävä Bobette Riales, joka väittää joutuneensa tv-tähden raiskaamaksi vuonna 2001. Toinen nainen on näyttelijän pitkäaikainen ystävä, joka väittää, että Masterson raiskasi hänet Los Angelesin kotinsa makuuhuoneessa vuonna 2003.
Kolmas nainen sanoo, että Masterson raiskasi hänet eräänä yönä vuonna 2003 lähetettyään ensin tekstiviestin, jossa pyysi naista tulemaan kotiinsa. Nainen todisti asettaneensa rajat sille, ettei seksiä olisi tapaamisen aikana.
Kaikki kolme asianomistajaa ovat skientologiakirkon entisiä tai nykyisiä jäseniä. Masterson on edelleen kirkon jäsen. Korkeimman oikeuden tuomari Charlaine F. Olmedo korosti avauspuheenvuorossaan, että ”tästä ei tule skientologian oikeudenkäyntiä”.
Masterson tunnetaan parhaiten 70’s Show -hittisarjan Steven Hydena. Sarjaa esitettiin vuosituhannen alussa kahdeksan tuotantokauden verran.
Masterson on näytellyt myös elokuvissa, kuten Troijan sodassa (1997) ja elokuvassa Yes Man (2008).




